Vedik Astrolojide 6,8,12. evler dustana evlerdir. Bunlar muzır evlerdir. Kötücül enerjiler barındırırlar. Hint yıldız haritasında dustana evlerin yöneticisi olan gezegenler negatif enerjiyle yüklüdür. Yerleştikleri evlere ve drişti yaptıkları (açı) gezegenlere de zarar verirler. Dasa dönemleri de sıkıntılıdır.

6.ev aynı zamanda upachaya ev yani gelişim evlerindendir. Zaman geçtikçe yaş ilerledikçe gelişir, düzelme gösterir. 6. evin karması çalışarak şifalandırılarak iyileştirilebilir.

6. ev engeller, mücadeleler, zorluklar, kuruntular, vesveseler, düşmanlar, hastalıklar, bağımlılıklarla ilgilidir. Sağlık evidir. Ruhsal bunalımların ve stresin sağlık üzerindeki etkisi aşikar. Ruhumuz ne kadar vesvese doluysa, ne kadar fazla endişe içinde yaşıyorsak, bunlar, enerji bedenimiz üzerinde o kadar çok tahribat yaratır ve bu durum da bedensel hastalıklara davetiye çıkarır.

Zihin ve duygular temsilcisi (karaka) Ay için, 6.ev en kötü evlerden biridir. Ay, 6,8,12. evlerde çok zarar görür. Duygusal bunalımların ve bunlarla başedememenin, anne ve çocukluk kaynaklı bilinçaltı problemlerinin göstergesidir. Anneyle sıcak temas sağlanamaz ve duygular sağlıklı gelişemez. Duygusal hassasiyet ve kolay kırılmalar, bilinçaltı yaraları, bunları sarmada beceriksizlik, bağımlılık duygusu geliştirme, suçluluk duyguları, vesveseli ruh hali, yalnızlık duygusu yaşamda mutluluğun önünde perdedir. Bu duygusal engellenmelerle, kişi kendi kendisinin düşmanı gibidir adeta. Başarısının önünde kendi korkuları yatar. Takılır düşer.

Sevilmek insanın en önemli ihtiyacı. Küçükken yeteri kadar sevilmeyen, önemsenmeyen, ilgisiz anne babaların yetiştirdiği veya terkettiği çocuklar, kanadı kırık kuş gibidir. Büyüdüklerinde sevilmek için herşeyi feda eder, debelenip dururlar ve asıl o zaman sevilmeyeceklerini bilmeden yaprak gibi savrulurlar. Kaderi terkedilmektir. Öyle çok sever ve bağlanır , öyle çok sahiplenir, öyle çok kaybetmekten korkar ki, sevdiğini boğar. Bağlanmak, ruhsal özgürlüğün düşmanıdır. Aşırı sahiplenme de, kısıtlama getirir ve ilişkinin dengesini bozar. Dolayısıyla kaybetme korkusu kısır döngüye girer ve kaybettirir. Kısaca söylemek gerekirse duyguları ve zihni yöneten Ay’ın 6,8,12. uğursuz evlerdeki yerleşimi, kişinin yaşamsal dengesini bozar. Fakat ay ışıklıysa, yengeç veya boğa burcunda yerleşmişse, jüpiterden venüsten bakış açısı alıyorsa veya yöneticisi güçlüyse zihinsel/ ruhsal dengesini korur. Çıkış yolunu bulur.

Hint astrolojisindeki en önemli gezegen olan Ay, bilinçaltını, çocukluğu ve anneyi de yönetir. Ruhsal oluşum ve anne arasındaki bağ, hint astrolojisinde Ay ile tanımlanmaktadır. Psikolojik rahatsızlıklar incelendiğinde, haritadaki Ay analizi en önemli göstergedir. Düşük evlerde ve kötücül gezegenlerden Satürnden, marstan, Rahu, Ketudan görünüm alan Ay, kişinin ruhsal dengesinin bozuk olduğunun, içsel çatışmaların, huzursuzluğun göstergesidir. Ordan oraya savrulanlardır, tutunamayanlardır.

6.evdeki Aya biraz fazlaca değindim. Zihnimizi yönettiği için bu evde en fazla olmasını istemediğimiz graha Ay’dır.

Benefik gezegenler olan venüs, merkür ve jüpiterin de 6.evde yerleşmesi vedik astrolojide olumsuz kabul edilir. Benefikler muzır evlerde güç kaybederler. Hele ki bunlar yükselen burcun yöneticisiyse, hayat zor bir hal alır. İnsan kendi kendisinin düşmanı haline gelir. Kendi önündeki engel yine kendisidir.

Hint astrolojisinde 6.evde malefik gezegenlerin yerleşimi olumlu kabul edilir. Engelleri aşmak, düşmanla ve hastalıklarla mücadele konusunda kötücül gezegenler olan rahu ketu, satürn, mars 6.evde destekler, hastalıkları ve düşmanlarını yener. Çalışkan ve mücadeleci bir karakter oluşur. Güneş de 6. evi sever. Düşmanı yakar yok eder. Güneş burda özellikle aslan ve koç burcundaysa büyük başarı, zafer getirir. Aynı şekilde 6.evde Mars akrep ve koç burcundaysa, Satürn, kova oğlak, terazi burcundaysa, Rahu ikizler, başak, boğa burcundaysa, ketu balık, yay, akrep, oğlak burcundaysa da kişiye büyük mücadele gücü, çalışma azmi ve başarı kazandıracaktır. Önüne çıkan tüm engelleri, zorlukları aşma gücüne sahip olacaktır. Bunların 10.evle bağlantısında kariyer basamaklarını kolayca tırmanır. Kendi kişisel çabalarıyla yükselen azimli, çalışkan, rekabetçi, hırslı insanlardır.

Gül Oğuz Öztuğ

16 Mart 2019