Geçmişten geleceğe açılan kapı

Vedik Astroloji, ruhun ölümsüzlüğüne inanır. Ruhun yolculuğu tekamül gerçekleşene kadar devam eder. Ruhun sonsuz varlığında bedensel biçimlenmeler görünüşte bir aldatmacadan ibarettir. Dünya hayatı hayaldir. Ölüm ise gerçekler alemine açılan kapı. Ölüm yeni bir başlangıçtır. En büyük değişimdir ve ani değişimler ve dönüşüm evi 8. evle ilişkilendirilir. Bu değişimler kolay olmaz. Sancılıdır. Haritanın en önemli evleri hayatı kuran 4. ve 10. evlerdir. 4. evde yerleşen gezegenlerin 10 eve görünüm yapması tüm davranışların temelinde yatan yoğun duyguların hayata yansımasını anlatır. Geçmişten gelen esintiler etkisinde ruh, yeni bir yaşama başlar. Yıldız haritasında geçmişi yansıtan en önemli ev 4. evdir. Sanchita karma yani geçmiş buradan okunur. Geçmişten getirdiklerimiz, geleceğe akar. Neydik, neler yaptık, eksikler ne, ödeyeceğimiz bedel ne? Bozuk bir 4. evle bu hayata gelenler, mutluluğun ellerinden alınmasıyla bu bedeli öder. Bu nedenle 4. evle ilgili gezegenin devresinde iç acıtan durumlarla karşılaşırlar.  Olumlu gezegenlerin yerleştiği ve yönettiği bir 4. ev ise, geçmiş hayatlarda yaptığımız güzelliklerin mükafatıdır. Huzurdur, mutluluktur içimizi dolduran. Tertemiz bir yürekle geleceğe açılırız. Gelecek hayatın tohumları burda ekilir. Geçmiş karmamızdır. Derin seviyede en büyük etkiye sahip evdir. Bilinçaltı, geçmiş, anne, mutluluğumuzu yansıtır. En özel tarafımız, kimselere anlatamadıklarımız, en derin duygularımızdır. Hayatın temelidir. Derinden yönlendirir. Attığımız her adımda geçmişin yoğun duyguları hakimdir. Hatalarımız, günahlarımız, yapamadıklarımız, içimizi yakan duygular, belki tanımlamakta bile zorluk çektiğimiz acıtan bastırılmış tarafımız hayata yön verir. Geleceğe açılan kapıdır. Zararlı gezegenlerin yıktığı mutluluk evinde, korkular yolları kapatır. Objektif davranmakta ve yön tayininde zorlanırız. Bilinçaltı korkularla yüzleşmek geleceği aydınlatır.

MESLEK – KARİYER BAŞARISI 

Meslek evi, gelecek evi, amaçlar, eylemler, aktivitelerdir 10.ev konuları. Kariyerde, mesleki konularda şans ve başarı grafiği 10. ev yöneticisi gezegenin ve bu evde yerleşen gezegenlerin gücüyle yükselir.

Mars 10. evde dikbaladır. Tüm enerjisini işine verir. Toplum savaşçısı. Cesur ve girişimci ruhuyla kariyer başarısı getirir. Koç, akrep yada oğlakta yerleşen mars hayatta sağlam ve emin adımlarla yürür. Yükselir. Yılmaz, yıkılmaz. Savaşçı mars hayatı yönlendiren ve yöneten güçtür. Büyük liderler, askeri dehalar, kumandanlar, teknik adamlar, sporcular, mühendisler, doktorlar marsın verdiği büyük cesaret, enerji, güç ve zekanın yansımasıdır.

Güç ve otoritenin gezegeni güneş, en çok 10. evi sever. Koç, aslanda yerleşmiş bir güneş yüksek mevkilere zirveye taşır. Devlet kademelerinde yükselir. Büyük devlet adamlarının, liderlerin, kralların haritalarında rastlanır.

Sıkı çalışmanın ve disiplinin  temsilcisi satürn 10. evde işkoliktir. Ağır sorumluluklar yüklenir. İş hayatında ağır çalışmayı simgeler. Terazide, oğlakta, kovada Satürn, iletişim gezegeni merkürle birleşerek  siyasetçi yapar. 

Akıl, mantık gezegeni Merkür 10. evde ticari zeka verir. İkizler veya başakta Merkür olumlu görünümler altındaysa, iş hayatında ve ticarette başarılı olur. Büyük işadamları çıkar.

Güzellik, estetik, sanat temsilcisi Venüs, meslek evinde, mankenler, güzellik kraliçeleri, estetik ve sanatla ilgili meslekler adına olumludur. Venüs mars birlikteliği estetikle zekayı bütünleştirir. Mimarlık için uygun bir yerleşim.

Ruhsallık gezegeni ketu 10.evde aktiviteleri frenler. Rahu 10. evde illüzyon yaratır. Yöneticisinin gücüne bağlı olarak mesleki başarı getirir.

 

Kariyer konularında 10. evin yanında, meslek karakası gezegenlerin durumu da incelenmelidir. Bunlar güneş, satürn, merkürdür.  Marsın gücü de mesleki açıdan önemlidir. Hint astrolojisinde Meslek hayatı, kariyer konularında en detaylı bilgileri D 10 Haritası yani DASAMSA HARİTASI verir. Güçlü bir Dasamsa haritası, hayattaki genel başarı grafiğini yükseltir.

SONSUZ ÖZGÜRLÜKLER ALANI; KURTULUŞ YOLU

10. evin potansiyeli en iyi şekilde değerlendirildiğinde, dünyevi başarı yanında daha da önemlisi ruh kurtuluşa erer ama özgürlüğün kötüye kullanılması halinde ateşe sürüklenir. 10. ev gelecek enkarnasyonun 4. evi olarak bize geri döner. Gelecek icin kaygilanmayin sadece yakışanı yapin zira olacak her şey sizin bununla ilgili şu an ne yapacaginiza bagli olarak yeni bir boyut kazanacaktir. AN’ın değeri bundan. Geçmişte kaygılar, gelecekte endişeler vardır. Oysa şimdiki AN’ı doğru yaşamak geleceği kurtarır. 10. ev ruh’un kurtuluş yoludur. Özgür irade evidir. Yaptığımız tercihlerdir. Geleceği şekillendirir. Geleceğin temelleri burda atılır. 10. ev bizim ellerimizle şekillenmeyi bekleyen UMUDUN evidir. Yıldız haritasında diğer evler zayıf olsa bile, burda herşey bizim elimizdedir. Haritanın diğer evleri bize bahşedilmiş hoş yada nahoş hediyeler ama 10. ev AN’ı nasıl değerlendirdiğimizle ilgili olarak çok oynak bir alan.

KELEBEK ETKİSİ

En ufak bir sözümüzle, ufacık bir davranışımızla bile büyük tepkimelere ve dolayısıyla gelecekte büyük değişikliklere yolaçabiliriz. Yaratmak ya da yok etmek.

Her söz her davranış kelebek etkisi yaratır. Gelecek olan ödülü ya da musibeti yani kaderimizi şimdi 10. evde biz kendi ellerimizle yazıyoruz. Sorumluluk bizde.

Herkes yaptıklarının bedelini birgün mutlaka ödeyeceğini bilerek davranmalı. Özgür verilmiş kararlarla ilgili çok önemli bir ev.

Her an her yerde ufak da olsa pek de önemsemeyerek, çoğu zaman çok fazla düşünmeden türlü tercihler yapmak durumunda kalıyoruz. Oysa şimdi yapılan her bir tercih, geleceği farklı bir boyuta taşıyacağı için çok önemli. Kaderimiz artık değişsin istiyorsak 10.ev üzerinde çalışacağız ve iyi karma ekeceğiz. Barış adalet insan hak ve özgürlüklerine saygılı, çağdaş, vicdanının sesini dinleyen, akılcı etik davranışlar sergileyen bireyler olarak topluma teker teker ışık olacağız. 

İşte vedik felsefesinin özü bu: “karma”. Herkes ektiğini biçecek. Yaradılmışlar içinde sadece insanoğluna verilen en büyük hediye “özgür irade”. İyiyi yada kötüyü seçme şansı. Aklın ve vicdanın sesini dinlemek. Doğru yolda herkese ve her şeye rağmen ilerlemek. Hakkı söylemek hak yolunda yürümek. Bu yolda taviz vermemek. Hiçbir zaman hiçbir şey için geç değil. Yanlıştan dönüp doğruyu bulmak. Hatalarımızı bilmek. Kendimizi bağışlamak. Yeniden başlamak. Yepyeni tertemiz düşüncelerle yeniden oluşmak. Yenilenmek. Yeniden doğmak. Hayatımızı yeniden kurmak için herzaman şansımız var. İşte 10. ev bize hiçbir şey için geç olmadığını gösteren yegane ev. Özgürlükler alanı. Kendi ellerimizle yaratacağımız tertemiz bir gelecek.

Herkes gelecekteki şansını 10.evde ektiği tohumlarla kendi yaratır. Ya da yok eder.

 

Sevgi barış tohumları ekerek aydınlık yarınlara.

Gül Oğuz Öztuğ Ocak 2015