Yöneticisi merkür. Toprak burcu, değişken nitelikli, dişil burç.

BAŞAK BURCU GENEL ÖZELLİKLERİ

Entellektüel, çalışkan, detaycı, gayretli, alçakgönüllü, sadık, yardımsever, akıllı, gerçekçi, kusur bulmaya eğilimli ve eleştireldir. Tepki toplayabilir. Kendini de acımasız şekilde eleştirebilir. Karmaşık duygulardan korkar. Duyguların nasıl olduğu değil, nasıl olması gerektiği önem taşır. Her şeyi düzene sokmak ister. Hatta duygularını bile. Bu yüzden duyguları donuk ve bastırılmıştır. İfade edilmezler.

Mükemmel olmaya çalışmak, devamlı kontrollü olmalarını gerektirir ki bu yıpratıcıdır. Yargılayıcı ve sinirlidir. Kuralcı ve hatasız iş yapma takıntısı vardır. Maddi başarı odaklı yaşam ve detaylı çalışma tarzı, iş dünyası, kariyer adına olumludur. Aşırı derecede sorumluluk sahibi. Alt yapıda hizmet etme teması yatar. Hep doğru olanı yapmaya çalışır. İyi bir gözlemcidir. Çok mantıklı ve dikkatlidir. Sağlam ve mantıklı kararlar alır. İleri görüşlüdür.

Ruh başakta maddenin, realitenin katılığından sıyrılmayı, duyguları ve ruhuyla teması ve duygusal yönünü geliştirmeyi, içinden geldiği gibi davranmayı, her şeyi kontrol etme ve düzene sokma saplantısından kurtulup, hem kendini hem insanları olduğu gibi kabullenip affetmeyi öğrenecektir. Ancak böylelikle huzura erer.

Parlak bir merkür başarı ve mutluluk vaadeder.

MERKÜR başakta yücelir ve karar verme mekanizması, mantık, akıl, iletişim ve kendini ifade etme adına mükemmel etkiler yaratır.

VENÜS, başakta düşer. Mantık burcu başakta, aşk yıldızı venüs, yaptırım gücü en düşük seviyededir. Aşk hayatı adına olumsuz etkiler yaratır.

Başak kalça bölgesini yönetir.