başak

UTTARAPHALGUNA NAKSHATRA

26,40′ Aslandan başlayıp, 10′ başak’ a kadar uzanan bölgede yer alan ve güneş tarafından yönetilen şans getiren takımyıldızlardandır.

Deity, Aryaman. Başarı ve mutluluk getirir.

Temel motivasyon kaynağı ruhsal gelişim ve aydınlanmadır. Ruhun kurtuluşa ermesi bu asil yıldızın kazandırdığı mükemmel ruh yapısı dolayısıyla kolaydır.

Hümanist, samimi, sevgi dolu, cesur, zeki, bilgili, temiz kalpli, arkadaşlığa dostluğa önem veren, yardımsever, yaratıcı ve asil ruhlu insanlardır. Kralvari, yüce gönüllüdür. Güneşin yüksek enerjisiyle ışık saçar. İyileştirici ve şifacı yıldızdır. Bulunduğu yeri aydınlatır. Dertlilere derman olur. İnsanlara ruhsal şifa dağıtır.

Uttaraphalguna nakşatrada doğanlar, hayata güneş devresinde merhaba der. Zihinsel oluşumda derin manada güneş söz sahibidir. Parlak bir güneş başarı vaadeder. Zihin kalitesi yükselir. Yıldız haritasında sönük bir güneş, potansiyelini gerçekleştirmekte zorlanır. Kişisel amaçlara ulaşmada zorlanır.

Astronomide aslanın kuyruğundaki DENEBOLA YILDIZI bu bölgededir.

HASTA NAKSHATRA

Başak burcunda 10′-23′ arasında kalan bölgede yer alan takımyıldızdır. Ay tarafından yönetilir. Deity Ravi. Deva tabiatından takımyıldız. Temel motivasyon moksha yani kişisel gelişim ve ruhsal aydınlanmadır.

Yaratıcılık, parlak bir zeka, yüksek akıl, kararlılık, ikna kabiliyeti, mantıklı kararlar alabilme yeteneği hepsi bu yıldızın armağanıdır. AKIL bu yıldızda ışıl ışıl parlar. İdari becerisi yüksek son derece zeki mantıklı insanlardır. İş hayatında özellikle ticarette başarılıdır.

Zararlı gezegenlerle zararlı yerleşimlerinde tüm bu üstün niteliklerini kötüye kullanabilir.

Hasta nakşatrada doğan kişiler, ay devresinde hayata merhaba der. Dolayısıyla Ruhun oluşumuna derin seviyelerde tesirleri olan Ay’ın yıldız haritasındaki durumu kişilikte ve kaderde belirleyicidir. Ay, burda ruh’u yansıtan en önemli göstergedir. Olumsuz bir ay yerleşimi, ruhsal sorunları derinleştirir. Parlak bir Ay’la, ruhun kalitesi yüksek karattadır. Mutlak başarı vaadeder.

Astronomide Corvus takımyıldızlarındaki ALGORAB yıldızı bu lunar bölgededir.

CHİTRA NAKSHATRA

23,20′ Başak burcundan başlayıp 6,40′ teraziye kadar uzanan bölgede yer alan parlak takımyıldızdır. Mars tarafından yönetilir. Deity Vishvakarma; Evrenin Ulu mimarı.

Chitra, bakmaya doyamadığımız güzellikteki yıldızdır. Dokunduğu herşeyi güzelleştirir. Güzel bir ruh, güzel bir üslup. Mükemmel konuşma yeteneği kazandırır. Güzellik, estetik ve sanata dair ne varsa destekler. Başarılı sanatçılar çıkar.

Temel motivasyon kaynağı arzu ve isteklerdir. Yönetici marstan ötürü tutku ve şehvet temalarını da yansıtır.

Chitra nakşatrada doğanlar mars devresinde dünyaya gelir. Zihinsel oluşum en derin seviyelerde marsla şekillenir. Dolayısıyla yıldız haritasında mars yerleşimi kişilikte ve kaderde belirleyici unsurdur. Parlak bir mars şöhret ve başarı getirir Chitraya.

Astronomide parlak SPİCA yıldızı bu ay menzilindedir.