yay

MOOLA NAKSHATRA

0′-13,20′ yay menzili

Takımyıldızın yöneticisi ketu. Güney ay düğümü, mistik doğasını yansıtır.

Deity; Nirrity. Moola takımyıldızı; yıkıcı bir güce sahiptir.

“Kötü şans” yıldızı. Yıkmak, parçalamak, zarar vermekle alakalı bu yıldız kötü talihle ilişkilendirilir. Eğer yıldız haritasında rahu, ketu, Satürn, mars moola’da yerleşmişse, ilgili hayat devrelerinde maddi manevi ağır hasarlar verebilir.

Moola nakşatrada doğanlar, ketu devresinde hayata başlar. Dolayısıyla haritada ketu’nun durumu kaderde önemli atraksiyonlara yol açar. Ruhsal oluşumda da şuuraltı boyutta belirleyici rol oynar.

Astronomide Ophiuchus’un yanındaki Lesath yıldızı bu ay menzilinde yer alır. Spiritüellik kazandırır. Galaxynin merkezinde yani galactic merkezdedir.

PURVAASHADA NAKSHATRA

13,20′-26,40′ yay menzili

Takımyıldızın yöneticisi venüs. Mücadeleci takımyıldızlardan.

Deity: VARUN. Sularla ilişkili nakşatra.

“Yenilmez yıldız” Felsefi ve duygusal derinliği olan insanlar.

Venüs, popülarite getirir. Dayanıklılık, cesaret, liderlik, rekabet, mücadele, başarı ve zafer yıldızıdır.

Purvaashada nakşatrada doğanlarda, venüs devresinde hayat başlar. Parlak bir venüs, bu yıldızın insanlarının zihinsel – ruhsal yapısını ve şansını yükseltir. Kaderde parlama ve önünde geniş ufuklar açar. Sönük bir venüs ise istenen atraksiyonu yapamaz.

Astronomide Kaus Borealis and Kaus Australis yıldızları, bu ay bölgesindedir.

UTTARASHADA NAKSHATRA

26,40’yay- 10”oğlak arası

“Geç gelen zafer” manasındadır. Takımyıldızın yöneticisi güneş, mutlak zafere ulaştıran ve ruhsal yetenekler veren güç kaynağıdır. Erdemli, dürüst insanlardır. İçe yöneliktir. Engelleri aşar ve başarıya ulaşır. Bu yıldız içgözlemseldir ve getirdiği başarı kalıcıdır.

Uttarashada nakşatrada doğanlar hayata güneş devresinde merhaba der. Yıldız haritasındaki parlak güneş, ruhun kalitesini, bilinç seviyesini yükseltir. Sönük ve zararlı etkiler altındaki bir güneş ise zafere ulaşmada yollar çetrefillidir. Kaderde bir düşüş yaşanır.

Astronomide, Lyra takımyıldızlarındaki parlak Vega yıldızı bu bölgededir. Başarı verir.