Yöneticisi merkür. Hava burcu, değişken nitelikli, eril.

İKİZLER’İN GENEL ÖZELLİKLERİ:

Ruh, ikizler burcunda çok meraklıdır. Aklın doğumunu simgeleyen burç. Herşeyi bilmek ve esnek-deneysel bir yaklaşım içinde yeni şeyler keşfetmek ister.

Bilginin peşinde, entelektüel. Mucit ruhludur. Çift karakterli doğası yüzünden değişken ve huzursuzdur. Konuşkan, zeki, esprili, eğlenceli, orjinal fikirlerle dolu, sosyaldir. Kelebek gibi daldan dala konar. Hareketli ve enerjik bir yapısı vardır. Değişim sever. Zihinsel olarak da bedensel olarak da çok hızlı. Düşünceleri ve duyguları sürekli olarak değişir. Çabuk sıkılır. Araştırmayı, okumayı, bildiklerini anlatmayı, konuşmayı sever. Sinir sistemi hassastır.

Yıldız haritasında Merkür zayıfsa anksiyeteye meyilli, endişeli, vesveseli, sinirli, sabırsız, heyecanlı, huzursuzdur. Aşırı ve gereksiz bir faaliyet halinde zihinsel olarak kendini tüketebilir. Çok konuşabilir.

Merkür güçlüyse, mükemmel konuşma yeteneği ve dil hakimiyeti sayesinde konuşma ve yazmayla ilgili her türlü meslekte başarılı olabilir. Yabancı dillere de yeteneklidir. Gazeteci, yazar, şair, bilgisayarcı, bilimadamı, mucid, işadamı, ticaret adamı, pazarlamacı, öğretmen, akademisyen olabilir.

Eller, kollar, omuz bölgesini yönetir.