Vedik Astrolojide 3.ev kama yani arzu evlerdendir. 3.,7.ve 11. evler kama evleridir. Hayattaki isteklerimize kavuşabilecek miyiz? Sorusunun cevabı, bu evlerin gücüne bağlıdır. Benefik gezegenlerin yani Jüpiter, venüs, ay ve merkürün 3,7,11.evlerde yerleşmesi çok olumludur. Bu gezegenlerin dasa dönemlerinde  hayallerine kavuşacaklardır.

3. ve 11.evler aynı zamanda Upachaya yani “gelişim” evlerindendir. Bu evlerde malefiklerin yerleşmesi de olumlu sonuçlar verir. Debil yada düşman evlerde olmamaları şartıyla, arzulara ulaşma konusunda sert enerjiler kullanılacaktır.

Hint astrolojisinde 3.ev Cesarettir. Eylemdir. Gayret etmektir. Çaba sarfetmektir.

Arzularımıza ulaşmak için gösterdiğimiz kişisel çabamızdır. Üçüncü evinde debil yada düşman gezegen olanlar veya yönetenler, boşa kürek çekerler. Çabaları heba olur gider. Ya da yeterli çabayı göstermezler. Korkaktır. Bir işe adım atma konusunda çekimser kalırlar. Ne kadar yetenekli olurlarsa olsunlar, bunu gösteremezler. Eyleme geçme konusunda problem yaşarlar. O düşüne dursun, başkaları hayat yarışında çoktan onu geçmiştir.

3.evi güçlü vurgulanan kişiler, motivasyonu yüksek, enerji dolu, cesur, aktif ve girişimcidirler. Yeteneklerini en mükemmel şekilde sergiler hayatta başarılı olurlar. Bitmez tükenmez bir enerjileri vardır. Asla yılmaz. Cesaretleriyle kazanırlar.

3.ev, medya, radyo, televizyon, gazetecilik, yazarlar, teknoloji ve bilgisayar dünyasını temsil eder.

3.ev, her türlü yazılı-sözlü iletişimi yönetir. Çevreyle ilişkilerde başarılı insanların üçüncü evleri güçlü gezegenlerin yönetimindedir. İletişim gezegeni Merkür üçüncü evin karakasıdır. Üçüncü evde yerleşimi olumludur.

Cesaret ve tutkular temsilcisi Mars, üçüncü evin diğer karakasıdır. Marsı üçüncü evde yerleşenler tutkulu, hırslı, mücadeleci, çok cesur, gözü karadır. Doğru bildiğinden şaşmaz her ortamda fikir savaşlarına girerler. Mars yengeçte ve üçüncü evdeyse, veya evi yönetiyorsa, yerli yersiz tartışmalara girer, haklıyken haksız duruma düşer, çabaları boşa gider, düşünmeden atılım yapar dolayısıyla isteklerini gerçekleştirme konusunda kendi kendisinin düşmanı gibidir. Jüpiterden görünüm alıyorsa, negatif etki nötr olur.

Diğer 3.ev konuları; yaşça küçük kardeşlerimiz, komşularımız, yakın çevremizdir. Kardeş ve komşularla ilişkiler konusunda üçüncü ev incelenir. Sorunlu kardeş ilişkileri, üçüncü evdeki negatif etkiler sonucudur. Kötü komşular da öyle.

Yıldız haritasındaki zayıf halkayı bilerek yaşamak, bu konularda farkındalık geliştirmek, kendini tanımak mutluluğun yoludur.

Namaste

Gül Oğuz Öztuğ

4.Ocak 2019