Vedik astroloji sisteminde sideral zodyakta 26 ocak 2017 de transit Satürn,  yaklaşık ikibuçuk yıl süren akrep burcu macerasına son noktayı koydu. Akrep burcunun yöneticisi marsla olan ezeli düşmanlığı dolayısıyla oldukça zorlu geçen yıllar olarak hafızalarda yer edecek. 2016 şubat-eylül döneminde yaklaşık dokuz ay boyunca mars da akrep burcunda transit halindeydi. İki düşman ve malefik gezegenin birlikte transit etmesi zararlarını ikiye katladı. Özellikle Marsın ters hareket ettiği dönemde darbelerle olağanüstü hallerle Türkiyem üzerinde kara bulutlar dolaştı. Vedik Astrolojide Türkiye Cumhuriyeti Rashi haritasında altıncı ev akrep burcunda Jüpiter 7.ve 10.evlerin yöneticisi olarak yerleşmiş. Jüpiter üzerinden satürn ve marsın transiti asker, ordu, polis, hükümet, yönetim kademeleri, yüksek mevkilerdeki kişiler, ortaklaşa iş birliği yapılan devletlerle ilişkiler gibi çok önemli meselelerde içinden çıkılması hayli zor sorunlara, karmaşaya ve akıl karışıklığına yol açtı. Akrep burcunun karmaşık ortamında, satürnün düzen getirici özelliği boşa çıktı. İşler karıştı. Sadece pekçok şeyi değiştirdi ve gitti.

Şimdi satürnün iklimi değişti. Jüpiterin yöneticiliğinde 2020 ye kadar yay burcunda transit halinde olacak.

Vedik astrolojide Satürn 21 haziranda retrograde / ters hareketle akrep burcuna geri dönecek. Sonra 26 ekimde tekrar yay burcuna geçecek.

Satürn yay burcunda nasıl çalışır?

Bunun için yay burcunun yöneticisi jüpiterle olan münasebetini incelememiz gerekiyor. Vedik astrolojide en büyük iyicil etkilere sahip gezegen jüpiterdir. Burda satürn daha rahat çalışır.

Satürn, Değiştirici, yenileyici,  güçleri dengelemeye çalışarak yeniden bir yapılandırmaya gitmeye zorlayan baskılayıcı otoriter enerjilerini hayata geçirmeye çalışacak.

Jüpiter şimdi başak burcunda. Jaimini astrolojiye göre (dual signs) satürn ve jüpiter arasında rashi drishti var. Yani koordinasyon halindeler. Birbirleriyle etkileşim yaratıyorlar. Aydınlıkla karanlığın savaşı bu.

Problemlerde bir çözüm sürecine doğru zorluyor. Satürnün halk üzerinde baskısı yoğun. İkizler Ay ile Yay satürn karşıtlığı otoriteye karşı direnen ruhların savaşını yansıtır. Mutlaka bir denge sağlanacak.

Önümüzdeki yıllar ocak 2020 ye kadar kandaka satürn süreci olarak Türk Milletinin ekonomik krizle boğuşacağı zorlu bir süreç olacak. Tr.Satürn TC.Haritasında para evinin yöneticisi ikizler burcundaki Ay’a görünüm açısı yapıyor. Bu, basit bir mali kriz olarak algılanmamalı. Sonuçları derin izler bırakacak bu sarsıcı kriz büyük değişimlere yol açacak. Türk halkının uyanacağı dönüşüm dönemi olacak.

 

2017-2020 yılları arasında Satürnün burçlara genel etkisi:

Ay/ yükselen Koç burcu;

Satürn 9.evde inançlar, din, felsefe, uzak ülkelere seyahatler,  yüksek öğrenim ve baba evinde transitte. Hareketli geçecek olan bu yıllarda hayata bakış açınızda büyük değişimler olacaktır. Hayat felsefeniz değişecek. Kişisel gelişim açısından son derece yararlı etkiler altındasınız. Babanızla ilişkilerinizi yeniden gözden geçireceksiniz.

13 eylülden sonra koç burcunun şansı yükseliyor. Özellikle ilişkiler konusunda yeni açılımlar yakalayabileceksiniz.

 

Ay/ Yükselen Boğa burcu;

Satürn 8.evde tehlikeli bir transitte. Zorlayıcı etkiler altında olacaksınız.

Ay boğa burcunda olanlar Asthama Satürn döneminde.

Krizli değişim dönüşüm demek. Mücadeleli geçecek. Kaotik durumlar yaratabilir.

Miras, nafaka, tazminat, kredilerde istenmeyen beklenmedik durumlara sebep olur. Beklediğiniz para gecikmeli gelir.

Miztisizm merakı, ruhsal konularda araştırmalar yapmak isteyeceksiniz. Hayat bilmecesi ve hayatın derin anlamını çözmek için okült konularda çalışmalar yapacaksınız. Astroloji de ilgi alanlarınız arasına girecek.

Düşmanlarınız canınızı sıkabilir. Zayıf anınızı kollayanlara, sözlü saldırılarda fırsat vermeyin.  Tehlikelere açıksınız. Sağlığınıza dikkat edin.

Hayatınızda ani gelişen olaylar şaşırtıcı değişimler yaratacak. Siz yeter ki kriz yönetimini iyi becerin. Objektif ve soğukkanlı hareket edin. Bu sayede sonuç lehinize dönebilir.

 

Ay/ Yükselen İkizler burcu;

Ay burcu ikizler olanlar için kandaka satürn süreci başladı. Bu süreçte en şanssız burç ikizler.

Duygusal olarak zorlayıcı etkileri ruhunuzda hissedeceksiniz. Çıkmaz bir yolda gibisiniz. Ama asla umutsuzluğa kapılmayın.

İlişkiler adına eksiklerinizin önünüze serileceği bir dönem olacak. Hatalarınızı, eksiklerinizi görüp telafi edeceksiniz. Karşı cinsle İlişkinizde veya evliliğinizde test edileceksiniz. Objektif olun. Sınırlarınızı iyi belirleyin. Zayıf bağlar kopacak. Güçlü ilişkiler daha da sağlamlaşacak.

13 Eylül 2017 den sonra, çabalarınızın karşılığını alacaksınız.

Biten bir ilişkinin ardından Aşk yeniden kapınızı çalabilir.

 

Ay/ Yükselen Yengeç burcu;

Satürnün desteklediği şanslı burçlardan biri.

Bugüne dek çalışıp çabaladığı her türlü konuda emeklerinin karşılığını alacaklar. Çalışma hayatında da destekleyecek.

Yengeç burcu çıkışı yakalayacak.

Düşmanlarına karşı zafer kazanacaklar. Bu zafer sarhoşluğuyla seçimlerinizde yanılgıya düşmeyin. Doğru yoldan şaşmayın. Aksi takdirde 2020 ocaktan sonra, sonuçları ağır olabilir. Hak ve adaletten şaşmayanlar için satürn ödülünüzü mutlaka verir.

İlişkilerinizde eylül ayına kadar sorun görünmüyor.

 

Ay/ Yükselen Aslan Burcu

Satürn 5.evinizde. Aşk hayatı etki altında. Ve çocuklar evi satürnün yönetiminde hizaya gelecek.

Ağır bir dönemden çıktınız. Kandaka Satürn süreci bitti. Yaklaşık 2,5 yıldır temel duygularınızda zorlanma ve içsel karmaşa dönemi yaşadınız. İçsel korkularınızla yüzleştiniz. Duygusal çalkantılar bitti. Sular duruldu. Annenizle ilişkiler gergindi. Burda da daha sağlıklı düşünüyorsunuz artık.

Şimdi işler farklı bir mecraya sıçrıyor.

Aşk hayatı odak noktası olacak. Ve çocuklar.

Çocuklarınızla ilişkilerinizde dikkatli olun. Ne çok baskıcı ne de çok gevşek. Her şey kararında olmalı. Onlara karşı olan tavır ve davranışlarınızda hatalı olan yönlerinizi analiz edin. Onların hatalarını da çok fazla abartmayın. Hoşgörülü olmanız gerekiyor.

Bekarlar için aşk ilişkilerinde karşı tarafa hoşgörülü olmak gerekiyor. Hatalarınızı görüp düzeltmeniz için bazı deneyimlerden geçeceksiniz. İlişkinizi sağlamlaştırdığınız takdirde 13 eylülden itibaren ciddi düşünmeye başlayacaksınız ve evlilik konusu gündeme gelecek.

Ay/ Yükselen Başak Burcu

Satürn 4. evinizde oldukça kritik bir transit. Kandaka satürn döneminiz başladı.

Duygularınız üzerinde baskı büyük. Huzursuzluk yaratacak etkiler devrede olacak. Pozitif kalabilmek için çaba sarfedeceksiniz. Duygusal iniş çıkışlara açıksınız. Karamsarlık eğilimindesiniz.

Özel hayatınızda işler biraz karışabilir. Evde huzur bulmak için çabalamanız gerekiyor. Annenizle ilgili sorunlar başgösterebilir. Veya ondan uzak hissedeceksiniz. Geçmişe bir yolculuk yapacaksınız. Çocukluğunuza. Korkularınızla yüzleşeceksiniz. Korkularınızın temelinde yatan şeyleri keşfedeceksiniz. Önümüzdeki  yıllarda  içsel sorunlarınızı çözüm sürecindesiniz.

 

Ay/ Yükselen Terazi Burcu

Satürn 3.evden sizi destekleyecek. Sadesati dönemi bitti. Yeni bir sayfa açın.

Şanslısınız. Hayatınızın aktif bir dönemi başladı. Motivasyonunuzu yüksek tutun. Durup düşünme zamanı değil. Eyleme geçme zamanı. 

Arzularınızı gerçekleştirecek cesur adımlar atmalısınız. Potansiyelinizi ortaya koyun. Keşfedilmesini beklemeyin. 

Özellikle 13 eylülden itibaren 2017 yılı sizin yılınız olacak.

 

Ay/ Yükselen Akrep Burcu

Satürn 2.evde. Para ve aileyi temsil eden harita alanı.

Zorlu Sadesati döneminin son evresindesiniz.

Parasal sıkıntılar hayatın odak noktasına oturacak. Çok çaba az para dönemi.

Maddi kısıtlamalar aile huzurunu bozacak. Borca asla girmemelisiniz. Banka kredisi vs. den uzak durun. Alım satım işleri için uygun zaman değil. Varolan maddi birikiminizi korumaya alın.

Özellikle mart ayına kadar spekülatif  yatırım araçlarından uzak durun. Kaybedersiniz.

Arkadaşlarınızın desteği en büyük şansınız.

 

Ay/ Yükselen Yay burcu;

Satürn yükselen burçta.

Ay yay burcunda Sadesati döneminin tam ortasındasınız. Satürn, duygular temsilcisi ay üzerinde, karamsarlık ve korku üretiyor. Mutluluğu gölgeleyici çalışıyor. Umutsuzluğa kapılmayın. Sabır, satürnün ilacı. Disiplinli planlı programlı çalışma sayesinde aşamayacağınuz engel yok.

Hayatınızı yeniden yapılandırma dönemi. Çok çalışacaksınız. Bazı zorluklarla karşılaşacaksınız. Engeller çıkacak.  Kısıtlamalarla düşmanlarla, hastalıklarla mücadele edeceksiniz.

Eski hayatın izleri silinecek. Yeni bir hayatın özlemi içinizde. İş başa düşüyor. Tek başına bir mücadele içinde olacaksınız. Kolay olmayacak. Ama emeklerinizin karşılığını alacaksınız.

Bekarsanız eylül 2017 den sonra evlilik şansınız yüksek.

Ay/ Yükselen Oğlak burcu;

Satürn 12. evde kayıplarla beraber ruhsal alemlere açılan kapıda.

Sadesati dönemi ilk evresi başladı.

Bazı kayıplar yaşamanız mümkün. Bitişler var.

Daralma dönemi. Eğer sabır gösterirseniz, spiritüel açıdan zenginleşeceksiniz.

Eğer 12.evinizde yay burcunda gezegen yoğunluğu varsa durum zorlaşır. Pek çok şeyin elinizden kayıp gittiğini görürsünüz. Yay burcu boşsa sadesati döneminin etkisi hafif olur.

Sezgileriniz güçlenecek. Ruhsal çalışmalara yoğunlaşın. Meditasyon yapın. Ruhsal Aydınlanma yaşayacaksınız.

Hayatta yeni bir sayfa açılmadan önceki ruhsal uyanış safhasıdır bu. Zihinsel açılımlar yoğundur.

 

Ay/ Yükselen Kova Burcu;

Satürn 11.evde transitte. Arzular, hayaller, kazançların temsil edildiği harita alanı.

Kova burcu için satürn destekleyici çalışacak.

Başarı grafiğinizi yükseltecek.

Para kazanmak ve hedefinize ulaşmak  için  çok çalışmanız gerekecek.

Sonunda arzularınızı gerçekleştireceksiniz.

Hedefe odaklı geçecek olan yıllar.

Arkadaşlarınızdan destek yok.

Eylülden itibaren şansınız açılacak.

 

Ay/ Yükselen Balık Burcu

Satürn 10. evde. Meslek, kariyer ve başarı evinde. En şanslı burçlardan biri de balık bu süreçte.

Yapmak istediğiniz herşeyi başaracaksınız. Planladığınız işleri yoluna koyacaksınız.

Kariyer fırsatları yakalayacaksınız. Terfi imkanı, daha iyi bir mevkiye yükselme, yaptıklarının takdir görmesi sevindirecek.

2017 Eylülden sonra 1 yıl süreyle jüpiter desteği yok.

2018 ekim ayından itibaren şansınız yükseliyor.

*Bu yorumlar sadece transit yorumudur. Dasalar vedik astrolojide en az transitler kadar büyük öneme sahiptir. Dasa yorumunuz yapılmadan öngörümler eksik kalır. Dasa, hayatınızı yöneten gezegen dönemidir. Eğer güçlü ve iyicil bir gezegen hayatınızı yönetiyorsa, başarı grafiğiniz ve şansınız yüksek olur. Fakat, zayıf ve uğursuz yani malefik bir gezegen hayatınızı yönetiyorsa, büyük sıkıntılarla zorluklarla mücadele edersiniz. Dasalar vedik astrolojinin temelidir.

 

Vedaların ışığı yolunuzu aydınlatsın

29.Ocak 2017 

Gül Oğuz Öztuğ