Vedik astrolojiyi, batı astrolojisinden ayıran ve üstün kılan sadece hint astrolojisine özgü ince hesaplamalara dayanan muhteşem bir dasa sistemi var. Vimsottari Dasa, Ayı’n yıldız haritasındaki takımyıldız yani nakşatra yerleşimine bağlı olarak hesaplanmaktadır. Doğum yıldızımız hayatın başlangıç periyodunu vermesi açısından son derece önemli. Nakşatra lordu haritada güçlü yerleşmişse, harita sahibi şanslı, başarılıdır.

Brook Shilds’in ay nakşatrası Mrigashira. Mars yönetimindeki bu nakşatrada doğanlar için hayat Mars yönetiminde başlar. Marsın haritadaki gücü, hayattaki genel başarı için belirleyici faktörlerden biridir. Mars aslan yükselenli yıldız haritasında Rajayogakaraka gezegendir. En önemli evlerden dört ve dokuzuncu evlerin sahibi olarak, yükselen burç aslandaki yerleşimiyle dünyaca ünlü bir star yaratmış. Bu başarıda tek etken mars değil.

image

 

Hayattaki genel başarıyı gösteren 10.evdeki stelyum dikkat çekici. Boğa burcunda onuncu evde yücelik asaletindeki ay, ve kendi evinde muhteşem parlayan venüs  sanatın, güzelliğin ve estetiğin temsilcisi olarak haritaya damga vuruyor. Dünyalar güzeliydi. Sanatsal yeteneklerin, zekanın aşkın temsil edildiği 5.evin lordu olarak jüpiter, onuncu ev lordu venüsle onuncu evde rajayoga (kral yogası) yapıyor. Yükselen yöneticisi olarak güneşin onuncu evde bu rajayogada dikbala olarak yerini alıyor. Kişiliği zirveye oynadı. Ruha büyük hırslar yükleyen Rahu boğada çok kuvvetli ve başarıya odaklı çalışıyor. Güneş, ay, venüs, merkür, jüpiter kavuşumunun oluşturduğu rajayoga şöhreti karmik ödül olarak kendisine altın tepside sunmuş.

Vimsottari Dasa tablosunu incelediğimizde, Mars mahadasa yani mars periyodu 1969 a kadar sürüyor. Ardından Rahu Mahadasa, 1969-1987 aradındaki hayat periyodu olarak, şöhret basamaklarını tırmanmaya başladığı onuncu evdeki rajayogayı tetikleyen başarıya asla doymayan, dünyevi arzuların esiri eden karmik dasa dönemi.

Ve sonrasında gelen hayat periyodu Jüpiter mahadasa, 1987-2003 arasında kral yogasının uçuran gücüyle zirvede. Ay&Jüpiterle Gajakesari Şans ve başarı yogasıyla, döneminde yönetici gezegen yanısıra, kavuşum yapan venüs, ay, merkür, rahu da tüm güçleriyle jüpitere destek veriyorlar. Ayrıca Merkür para evlerinin sahibi (2 ve 11. evler) olarak rajayoga unsuru gezegen olduğundan, rahu ve jüpiter dönemlerinde servetine servet katarak, muhteşem güzelliğiyle, sanat yeteneğiyle yıllarca zirvede kaldı.

Ve bu tatlı rüzgar birden dindi. Ne oldu da ortadan kayboldu?

2003 eylülünde SATÜRN MAHADASA başladı. Çünkü artık hayatında 2003-2022 arasında tek söz sahibi Satürn. Yepyeni bir sayfa açılır. Birdenbire herşey değişir. Çıkışlar ve ardından inişler. Maskeler düşer. Hiç bir şey sonsuza dek aynı kalamaz. Karmanın efendisi satürn hayatın gerçek yüzünü öğretecek. Hüzün modunda sonbaharın resmi çizilir.

Vedik Astrolojide Satürn Mahadasa 19 yıl sürer.

Satürn yıldız haritasında yedinci evde kovada. Meslek ve kariyer başarısını, şöhreti temsil eden onuncu evle herhengi bir bağlantısı yok. Maraka evlerden yedinci evin ve düşmanlar evi altıncı evin sahibi. Marstan malefik görünüm alıyor. Üstelik gezegen güçlerini gösteren Navamsa Haritasında koç burcunda düşük asalette yani debil gezegen. Dolayısıyla satürnün başarı getirmesi mümkün değil. Navamsa D9 haritasında iyi konumda olsaydı herşey çok farklı olabilirdi. Ama ne yazıkki herşey kader planı dahilinde işliyor. Hiçbir harita mükemmel değil.

Satürn karmik dersler veren, bilgelik gezegeni. Şimdilerde pek çok engellerle ve kısıtlamalarla karşılaştırarak, hayatına sınırlamalar getirerek, gücünü ve sabrını zorlayarak, herşeyi zorlaştırarak, önüne engeller koyarak, maddi manevi daraltarak, acıtarak bilinç seviyesini yükseltme işlevini görüyor. Artık ruhsal gelişime yönelme zamanıdır. Yoksa dünyevi başarı peşinde koşmaya kalkışsa, sert ve otoriter karmik öğretmenin tokadını ruhunda hisseder. Dördüncü eve yaptığı görünüm açısıyla mutluluğuna da gölge düşürüyor. Diğer taraftan ağır transit etkileri altında bocalıyor. Kandaka Satürn dönemini çok yoğun yaşıyor zira boğa burcundaki altılı stelyum toptan malefik satürnün etkisi altında. Yükselen Aslanda Marsı üzerinde  Rahu transiti ve  kovadaki satürnü üzerindeki güney aydüğümü Ketunun aşağılara çeken etkisi. Yoran ve yıpratan etkileri ruhunda derin izler bıraktığı gibi yüzünde de yaşlılık gezegeni satürnün derin izlerini taşıyor artık. Dasaların fiziksel beden üzerindeki etkilerine iyi bir örnek teşkil ediyor.

 

Brook Shilds eğer maraka gezegen malefik satürnün dönemini atlatabilirse, 2022 eylülünde MERKÜR MAHADASA başladığında gençlik gezegeni merkür, fiziksel olarak da hücreleri yenileyici ve canlandırıcı etkisiyle ruhu ve bedeni kendini yenileyecek ve tekrardan zirveyi zorlayacak gibi görünüyor. Çünkü Merkür Dasamsa D10 Kariyer Başarısını gösteren haritada 10.evde çok güçlü. Diğer taraftan Rashi haritasında  onuncu evdeki muhteşem rajayoga, merkür periyodunda 2022 de tekrardan aktive olacak. Yeter ki şimdi satürnün zorlayıcı etkilerine dayanıp tek başına ayakta kalmayı başarabilsin.

 

Gül Oğuz Öztuğ

19 Kasım 2016