21 haziran 2020 de Rahu vedik astrolojide  İkizler burcunda, Mrigasira nakşatrada gerçekleşen güneş tutulması, doğum haritasında lagna, ay, kişisel gezegenleri, rahu/ ketu ve içinde bulunduğu dasanın yönetici gezegeni ikizler/yay burcunda olanları maksimum etkisi altına alıyor.

Etkileri 5 hazirandaki tutulmayla beraber başlamıştı. Sonrasında da haftalar sürer. 5 temmuz ay tutulmasıyla zihinsel açılımlar belirginleşecek.

İkizler burcu rahu için favori yerleşimlerden biri olduğu için, bu tutulma eğer İyi evlerdeyse hayallere giden yolda ani ve beklenmedik fırsatlar da çıkartabilir. Arzu evlerindeyse çok olumlu. Özellikle 11.evde hayaller gerçekleşir. 3.evde cesaret zirve yapar. 4.evde ev değişikliği, taşınma, ev/araba alım satımı. 5.evde çocuk konusu gündeme oturur, çocuk sahibi olma, çocukların hayatıyla ilgili ani gelişmeler olur. Bekarlarda aşk hayatında sürprizler. Ani ayrılıklar (12./8.evle ilgili gezegenin dasasında ise) ya da beklenen aşk kapıyı çalar. (Dasa gezegeni olumlu ise)

Tutulma 9.evde ise bilinci yükseltir, hayata bakış açısını değiştirir. 6.evde düşmanlıklar ortaya çıkartsa da düşmana savaş açar. Gerçeklerle yüzleşir. Kim dost kim düşman sana gösterir. 2.evde parasal konular ön plana çıkar. Olumsuz dasada Maddi kayıplar verir.
10.evde hedefe kitler. İş hayatında ani değişim rüzgarları estirir. 7.evde eşinin gerçekleriyle yüzleştirir. Evlilik farklı bir boyuta sıçrar.
Gerçekçi, yeniliğe açık, akılcı realist insanlar için aydınlatıcıdır. Hayal dünyasında kilitli kapalı kalmış, sabit fikirli insanlar için tutulmalar çok yorucu geçebilir.
Mokşa evlerde gerçekleşiyorsa (4/8/12) etkileri psikolojik boyutta kalır. Ruhsal olarak kafa karıştırır.

Ay/yükselen İkizler/ yay/ balık/ başak burçlarında köşe evlerde tutulma enerjisi çok etkin ve özellikle kişisel gezegenlerinin üzerinde oluşuyorsa, hayatını yeni bir düzene sokmak için büyük itkisel güçtür. Bitiş ve yeni başlangıçtır. Ani ve beklenmedik değişime yol açabilir. Olumlu bir gezegenin dasa dönemindeyse kişi, önüne yepyeni fırsatlar çıkartır.
Merkürü rashide güçlü olanlar bu fırsatları iyi değerlendirir. Herşey rashide sahip olduğumuz potansiyele bağlı aslında. Potansiyel varsa günü gelir yaşamda gerçek olur. Yoksa boşa gider, gelen fırsatlar kaçar gider.
Zekanın olumlu yönetilmesiyle bu büyük enerjinin olumlu kanala akıtılması sağlanabilir. Her şey kişiliğin gücünde bitiyor. Rashide asendantın gücü çok önemli her transit için bu böyle. Dasa gezegeninin gücü de unutulmamalı bu arada. Hayat devresi yani dasa olumluysa her şey yolundadır. Dolayısıyla bazıları tutulmalardan ve diğer transitlerden güçlenerek çıkarken, bazıları da darbe yer belini doğrultamaz.

Rahu dünyevi istekleri tutkuları gösterir. Açgözlülük oburluk itkilerinin tatminine yönelik doymak bilmez gücü insanın peşini bırakmaz. İnsanın yaşamında daima zevk veren temalara yönelmesi ve acıdan korkulardan kaçma psikolojisi düşünüldüğünde, Rahu’nun işlevi ile yaşamın gerçeklerinin örtüştüğü anlaşılır. Fakat Rahu gevşeklik, kabalık, düşüncesizlik, anlayışsızlık, yüzeysellik yolunu kullanarak zarar verebilir. Önemli olan hassas dengeyi sağlayabilmek.
Esasen Tutulma enerjisi tutkuları hırsları öne çıkartarak, yeni başlangıçlara iterken, tutulmanın yöneticisi merkürün retroda oluşu ve ayrıca birçok gezegenin de retrosu dolayısıyla, zihin çoğunlukla maziye çekiliyor ve bizler geçmişle hesaplaşmaktan, sorgu sual etmekten başımızı kaldırıp da yol alamıyoruz. Her şey çok yavaş ilerliyor.

Önümüzdeki 5 temmuz 2020 ay tutulması yine vedik astrolojide ikizler/ yay aksında ve bizler Karmiklerin son dansını seyredeceğiz.

20 eylül 2020 den itibaren 18 aylık kader döngüsü tamamlanacak ve Rahu/Ketu vedik astrolojide Boğa/ Akrep burcunda “Farkındalık” yaratmak için yoluna devam edecek. Özellikle 16 kasım 2020 ve ardından 14 Aralık 2020 de gerçekleşecek olan Vedik Akrep güney düğüm/ Ketu Güneş tutulmasıyla başlayacak olan karmik düğümlerin çarpıcı etkisi, Vedik astrolojide yükseleni ve ay burcu Akrep/ Boğa/ Kova ve Aslan olanlarda 2021 de büyük değişimi tetikleyecek.

22.6.2020
Gül Oğuz Öztuğ