Hint astrolojisinde yogalar horoskoptaki gezegen kombinasyonlarıdır. Yoga, birleştiren demektir.  Vedik astrolojide yüzlerce yoga mevcut. Yogalar yükselene ve Ay’a göre ayrı ayrı hesap edilir. Navamsa D9 haritasında da yogalara bakarız. Güzel yogalar hayatı kolaylaştırır ve  şans, başarı getirirken olumsuz yogalar da belimizi büker. Yazgı yogaların izinde kundalinide şifrelenmiş. Jyotishte önemli yogalara açıklık getirelim.

Rajayoga

Vedik astrolojide yıldız haritasındaki köşe ve üçgen evlerin yöneticileri değerlidir. Kendra evler olan birinci, dördüncü, yedinci, onuncu evlerden birinin yöneticisi ile trikona evler olan beşinci veya dokuzuncu evin sahibi olan bir gezegenle kavuşum veya karşıt görünümde yada parivartana yogayla burç değişimi yaparlarsa birbirleriyle bağlantıya geçerler ve “Rajayoga” oluşur. İyi şans ve yaptırım gücünün birleşmesi başarı zenginlik getirir.

Bu güçlü ve şanslı evlerin lordu olan gezegenler, bu evlerin yüksek enerjilerini bünyesinde taşır  ve birbiriyle irtibat halinde olduklarında yerleştikleri ev hayatın odağına yerleşir ön plana çıkar. Gezegen debil/düşük asalette değilse veya dustana evlerin lordlarından görünüm almıyorsa kişi başarıya koşar. Çok şanslı bir yogadır.

Bir gezegen tek başına rajayoga yapabilir.

Aslan ve yengeç yükselende mars rajayoga gezegen,

Oğlak ve kova yükselende venüs,

Boğa ve terazi yükselende Satürn Rajayoga yapar.

Rajayoga, yerleştiği evin konularını yüceltir. Şöhretli kişilerde onuncu evde rajayoga vardır. Para evlerinde rajayoga varsa haritanın sahibi büyük servet sahibi olur. Evlilik alanında rajayoga varsa şanslı bir evlilik yapar. Evlenince hayatı olumlu anlamda değişir. Eşi sayesinde iyi yerlere gelecektir. Arzu evlerinde (3-7-11.evler) rajayoga insanı tüm isteklerine kavuşturur.

Dhana yoga

Varlık ve servet yogasıdır. Para evlerinin yani 2.ve 11.evlerin yöneticileri birbiriyle kavuşumda veya karşıt açıda veya parivartana yogayla birbirlerinin evinde yerleşmeli, veya kendra yada trikona evlerden birinde yerleşmelidirler. Yükselen yöneticisi de 2.ve 11.lordlarıyla irtibatta olursa ve de şans evi 9.ev lordu da kavuşum yada karşıt açıdaysa büyük servet ve zenginlik getirir. Eğer yükselen yöneticisi, 2.,11,9.evin sahibi olan gezegenler kendi yönettiği yada yüceldiği burçlardaysa veya Jüpiter görünümü varsa dhana yoganın kalitesi artar dolayısıyla harita sahibinin refah ve zenginliği de artar. Bu yogaya malefik aspect yada dustana ev lordlarından görünüm almamalıdır. Böyle bir görünüm varsa dhana yoga bozulur. Servet sahibi olsa da günün birinde kaybeder yada zenginliğinin hayrını göremez.

Pancha Maha Purusha yogaları

Jüpiter, mars,satürn, venüs, merkür eğer köşe evlerden birinde ve kendi yönettikleri veya yüceldikleri burçta yerleşirlerse, kişinin başarısı yükselir maddi olarak da iyi bir seviyeye ulaştırır. Hayatın temelleri sağlam atılır.

1-Ruchaka yoga

Horoskopta Mars koçta, akrepte, oğlakta ve aya yada yükselene göre köşe evlerden birinde yerleşmişse Ruchaka yoga yapar. Birçok sporcu ve asker haritasında vardır. Hitlerde ruchaka yoga yapan mars 7.evde koçta güneşle beraber yerleşmiş.

Cesaretiyle öne çıkar. Lider ruhlu ve mücadelecidir. Aktif, güçlü, kararlı, hırslı,tutkulu, saldırgan, muzafferdir.

2-Bhadra yoga

Merkür ikizlerde başakta ve yükselene yada aya göre köşe evlerden birinde yerleşmişse Bhadra yoga oluşur.

Zeki, bilgili, entelektüel, zengindir.

3-Hamsa yoga

Doğum haritasında Jüpiter yayda balıkta, yengeçte ve yükselene yada aya göre kendra/köşe evlerdeyse Hamsa yoga oluşur. Erdemli, şanslı, iyimser, inançlı, eğitimli, filozof ruhludur.

4-Malavya yoga

Venüs horoskopta boğada, terazide, balıkta ve yükselene yada aya göre köşe/kendra evlerden birinde yerleşirse Malavya yoga oluşur. Yüksek adalet duygusu, güzellik, zarafet, aşk, iyi evlilik, para, konfor sağlar. Güzellik kraliçelerinde ve lüx yaşamlar süren insanlarda bu yoga vardır.

5-Shasha yoga

Satürn doğum haritasında yükselene veya aya göre kendra/köşe evde ve kovada, oğlakta, terazide yerleşirse Shasha yoga oluşur.

Harita sahibi otoriter, lider ruhlu, güçlü, azimli, katı, mücadeleci, sabırlı, disiplinli ve çalışkandır. Politikacılarda, devlet adamlarında, liderlerde,  yönetici konumundaki kişilerde vardır.

Gajakesari yoga

Jüpiter ve ay horoskopta kavuşum karşıt yada birbirine göre kare bakış açısında yerleştiğinde Gajakesari yoga oluşur. İyi şans yogasıdır. Yüksek ahlak, başarı, mutluluk, refah getirir.

Budhatya yoga

Güneş ile merkür kavuşumu budhatya yoga yapar. 1.,7.,5.ve 11.evlerde bu yoga mükemmel çalışır. Yüksek iletişimsel yeteneğe sahip sosyal ve entelektüel bireylerdir.

Viparita Raja Yoga

Dustana evlerin lordları (6/8/12.evlerin yöneticileri), diğer dustana evlerde yerleşmesi durumunda veya diğer şekliyle dustana evlerin lordlarından en az ikisi herhangi bir evde kavuşum karşıt açı yada parivartana yogayla burç değişimi yaptığında oluşan ve harita sahibine başarı, iyi bir statü ve maddi zenginlik sağlayan güzel yogalardan biri olan viparita raja yogada trik lordlardan (6/8/12.evler) en az birisi kendi evinde, exalt yada dikbala olmak zorundadır ki yoga olumlu şekliyle çalışabilsin. Albert Einstein, Woody Allen Viparita Rajayogaya sahipler. Einstein’da 12.lordu venüs 10.evde meslek ve kariyer evi balıkta exalt ve 8.ev lordu satürnle beraber viparita rajayoga oluşuyor. Venüs aynı zamanda beşinci evin de sahibi olarak zekasını ve yaratıcılığını yücelten seviyede yüksek asalete sahip. Doğum anında mars 6.evin sahibi olarak 8.oğlak evinde yücelerek yine viparita rajayoga oluşturuyor. Onun gibi müstesna/extraordinary bir şahsiyete de böyle bir harita yakışır.

Parivartana yoga

Birbirlerinin burçlarında yerleşen gezegenler parivartana yoga yapar. Mutual reception deriz. Kavuşum etkisine benzer etki eder. Bu gezegenler birbirlerini güçlendirirler.

Üç çeşittir:

Dainya parivartana yoga

Parivartana yoga yapan gezegenlerden bir tanesi 6/8/12 lordudur. Dainya Parivartana yogada, dustana ev lordu, diğer gezegeni aşağı çeker. 12.ve 9.evlerin lordları birbirinin evlerinde yerleştiğini düşünelim. Dokuzuncu evin yöneticisi olan gezegen, onikinci evin lordu olan gezegenden zarar görür. Babasının kayıplarını İki evin enerjileri birleşir.

Kahala parivartana yoga

Parivartana yoga yapan gezegenlerden biri üçüncü evin lordu ve diğer gezegen de dustana evlerin haricinde evlerin yöneticisi ise Kahala parivartana yoga oluşur. Harita sahibi, başarıya ulaşmak için çok fazla çaba sarfetmek durumunda kalacaktır. Boğa yükselende ay oğlakta ve satürn yengeçteyse Kahala parivartana yoga oluşur.

Maha parivartana yoga

1,2,4,5,7,9,10,11.evlerin lordları karşılıklı ağırlama/mutual reception yapmışsa, maha parivartana yoga oluşur. Yogayı yapan gezegenleri zenginleştirir.

Kartari Scissors yogalar/makas yogalar

Gezegenler belirli bir gezegeni yada evi kuşatır. Hemmed durumu.

Papa kartari yoga

2 malefik bir evi yada gezegeni kuşatmışsa papa kartari yoga oluşturur ve  o evi bitirir. Mesela 2.ev malefikler tarafından kuşatılmışsa parayı götürür.

Subha kartari yoga

İki benefik bir evi yada gezegeni kuşatmışsa Subha kartari yoga yapar o evi ve gezegeni destekler. Kariyer evi benefikler tarafından hemmed ise mesleki başarı ve yüksek mevkiler, iyi şöhret ve itibar kazandırır.

Ay makas yogaları

Sunapa yoga

Aya göre ikinci evde güneşin dışında benefik gezegenler varsa zenginlik getirir. Malefikler varsa parasal konularda kısıtlama getirir.

Anapa yoga

Aya göre 12.evde benefikler varsa inançlı ve dindardır. Malefikler varsa inancı zayıflar.

Kemadruma yoga

Aya göre 12.ve 2.evin boş olmasıyla kemadruma yoga oluşur. Yalnız ve zor bir yaşam sürer. Ay benefiklerle kavuşumdaysa, Jüpiterden açı alıyorsa, yada iyi evde ise yoga etkisi azalır ve kendini kurtarır.

Güneşin scissors yogaları

Vessi yoga

Güneşe göre 2.evde benefikler varsa vessi yoga olur ve zenginlik statü verir.

Vossi yoga

Güneşe göre 12.evdeki gezegenler vossi yoga yapar. Burda benefikler varsa ruhsal gelişim sağlar. Malefikler varsa ruhsal sorunları vardır.

Amala yoga

Yükselene yada aya göre 10.evdeki benefik gezegenler Amala yoga yapar. Sosyal statü sağlar.

Asuba mala yoga

Benefikler 6/8/12 de yerleşirse asuba mala yoga yapar. Şanssızlık getiren bir yogadır.

Chandra Mangal yoga

Ay ve marsın kavuşumu karşıt bakış açısı yapması durumunda Chandra mangal yoga oluşur. Kadınlardan yardım görür. Kadınlar vasıtasıyla veya kötü yoldan elde edilen zenginlik, anneyle sürtüşme ve gerilimli ruh hali verir.

Srik yoga

Aya yada yükselene göre kendra/köşe evlerde sadece benefikler yerleşmişse srik yoga oluşur. İyi şans mutluluk getirir.

Sarpa yoga

Aya yada yükselene göre köşe evlerde sadece malefikler varsa Sarpa yoga yapar ve şanssızlık zor bir hayat yaşar.

Sakata yoga

Jüpiter aya göre 6/8/12 de yerleşirse Sakata yoga oluşur.

Şans ve zenginlikte iniş çıkışlar getirir.

Saraswati yoga

Bütün benefikler köşede yerleşmek şartıyla ve kendi burçlarında, yüceldikleri burçlarda yerleştiklerinde Saraswati yoga olur. Bu ender rastlanan yoganın mükemmel etkileri vardır. Büyük şans ve başarı yogasıdır. Gandinin haritasında saraswati yoga var.

Vasumati yoga

Benefikler aya göre upachaya evlerde yerleşince vasumati yoga yapar. Bu şanslı yoga yaşamda istikrarlı bir yükselişi vaadeder.

Parampara Yoga:

Jüpiter-Ketu birleşimiyle oluşan çok özel bir yogadır. Rashide/ Navamsada bu yogayla doğanların vedik astrolojiyi çok kolay öğrendiklerini, okült bilgiye açık spritüel ruhlar olduklarını söyleyebiliriz.

Kala Sarpa yoga

Bütün gezegenler Rahu/Ketu ekseninin tek bir tarafında toplanmışsa ve haritanın diğer tarafı tamamen boşsa Kalasarpa yoga oluşur. Yılan yogası/ejderha yogası da denir. Rahu horoskopta ilk altı evdir. Harita ağır karma yükü taşır. Kalasarpa yoga yaşam mücadelesinde büyük zorluklarla sınar. Rahu -Ketu aksının ev konuları yaşamsal sorundur.

Materyal zenginlik, şöhret, politik başarı verebilir. Toplumda sivrilen tanınmış insanların haritalarında KSY sık rastlarız. Kazandırdıkları kalıcı değildir. Uğursuzluk ve kötü şans yogasıdır. Hayatın bir yarısı, diğer yarısından tamamen farklıdır. Yükseliş ve ani düşüş getirir.

Kalamrita yoga

Ketu yükselenden itibaren ilk altı evde yerleşir, 7 gezegen, ketu-rahu arasında sıkışıp kalırsa Kalamrita yoga oluşur. Lokomotif gezegen güney aydüğümü ketudur. Ketunun bulunduğu ev sorun kaynağıdır.

Spiritüel manada güçlü bir rajayogadır. Ketu dost evlerdeyse ruhsallığın yüceltilmesi yolunda şans, aydınlanma ve spritüel tanınma verir.

Neecha Bhanga yoga

Doğum haritasındaki debil yani düşüş durumundaki gezegenin bazı kurallara bağlı olarak düşüşten kurtarıldığı ve özel bir güç kazandığı duruma Neecha Bhanga yoga denir. Ancak gezegenin temsil ettiği değerler ve yönettiği/yerleştiği evlerle ilgili çeşitli sorunlar her zaman yaşanabilir.
Satürn’ün en olumsuz durumu Koç burcundaki yerleşimidir. Gezegen bu burçta düşüşte ve zor bir konumdadır. Satürn transitleri çok zorlu geçebilir Koç burcundaki Satürn, düşmanı marsın burcunda olumlu özelliklerini yeterince ortaya koyamaz. Satürn’ün koçta kaybettiği gücü geri kazanabilmesi için mars oğlak burcunda yücelimde yerleşmelidir. Bu durumda mars satürn için Neecha Bhanga oluşturur.

Bir başka Neecha Banga kuralı da; eğer mars yükselene veya aya göre köşe evlerden birinde yerleşmişse bu durumda da koçtaki satürn düşüşten kurtulur.

Diğer Neecha banga kuralına göre exalt gezegenle kavuşum yapan debil gezegen kurtulur. Koç burcunda yücelen güneşle, debil satürnün yuti/ kavuşumu, satürne gücünü geri verir.

Guru Chandala Yoga

Rahu ile Jüpiter kavuşumundan meydana gelen yogadır. Böyle birisi toplum tarafından kabul edilmiş doktrinlere karşı gelir. Kuşkulu bağımsız ve kimseye inanmayan bir karakterdir. Kendi inanç sistemini oluşturur.

Guru Chandala yoga eğer para evlerinde 2/11.evlerde balıkta yayda veya yengeçte ise büyük servet sahibi yapar.

20/7/2017

Gül Oğuz Öztuğ